Кава Робуста (Robusta)
Кава робуста (robusta), має й іншу назву – конголезійська кава. Це один з двох найбільш популярних сортів кави (після арабіки). Має стійкий гіркуватий присмак, через що його часто змішують з іншими сортами для додання оригінальних смакових якостей.
Робуста є кавове дерево висотою від двох до десяти метрів. Цей вид кавових дерев виростає в екваторіальних лісах Африки і Азії. Слово «робуста» перекладається як «сильний», так як зростає в таких умовах, в яких арабіка прижитися не може.
У цього сорту більші листя, ніж у арабіки, а квітки біло-рожеві. Плоди дозрівають 10-12 місяців, і діаметр плоду в результаті виходить більше, ніж у арабіки на 0,5-0,7 сантиметра.
Дегустатори відзначають, що його смак гірше, ніж у арабіки. Але є у цього виду кави і переваги: він менш схильний до різних захворювань і невимогливий до складу грунту і температурному режиму.
Історія та походження сорту Кавове дерево робуста було відкрито лише в 1860 р недалеко від озера Вікторія, в Уганді. Сама кава поширилася з початку XX століття, після спустошливого знищення плантацій арабіки хворобою, званої Листова іржа. У 1900 році дерево було вперше привезено на Яву з Конго, і в даний час стало важливою господарської культурою для багатьох тропічних країн. Дерево стійке до хвороб і більш урожайне ніж арабіка.
Його плантації розташовуються головним чином на нижніх частинах схилів, де не виживає більш вибаглива арабіка. Деревам потрібно теплий вологий клімат, вони добре ростуть на нижніх схилах і в долинах при середньорічній температурі 22-26 градусів за Цельсієм і хорошою вологості. Дерево гине при температурі нижче +10 градусів, тому їх вирощують в основному в Азії і Африці. Найбільшим виробником робусти вважається В’єтнам. Що цікаво, в Колумбії і Коста-Ріці їх вирощування заборонено законом.
У дикому вигляді кавові дерева робусти можуть досягати у висоту десяти метрів. Для промислового вирощування їх обрізають: кавове дерево формують у вигляді невеликого деревця або куща. Квіти – ніжно-рожеві, листя досить великі в діаметрі, а плоди округлі, в коричневих, зелених або сірих тонах.
Робусту вельми просто вирощувати. Вона не пред’являє особливих вимог ні до клімату, ні до розташування плантації, ні до складу грунту, дуже добре переносить як перезволоження, так і посуху. Вона прекрасно росте при сильних коливаннях температури, хоча є вельми теплолюбива, дуже стійка до хвороб, рідко уражується шкідниками. До того ж вельми легко розмножується – укоріненням живців.
Кавові зерна дозрівають приблизно 9-11 місяців. У рік з однієї плантації кавових дерев виробники збирають від 12 до 15 врожаїв. Кількість врожаїв, які дає кавове дерево в рік, залежить від техніки догляду за кавовими деревами, клімату і розташування плантації.
Через те, що робуста проста у вирощуванні, легко розмножується і дає таку велику кількість врожаїв, вирощувати її досить вигідно. І це навіть при тому, що вона коштує дешевше, ніж арабіка.
Відмінності між робустою та арабікою Робуста по праву займає почесне друге місце по вживанню в усьому світі після арабіки. Секрет цього простий: він поступається за смаковими якостями. Кава з його зерен має вельми специфічний сильний смак: гіркоту вдається пом’якшити тільки при змішуванні з іншими видами кавових зерен. Також специфічний смак вдається нівелювати при приготуванні розчинних напоїв. Власне тому в баночках з розчинною кавою ми найчастіше зустрічаємо саме робусту.
Однак є цінителі, які віддають перевагу саме смаку кавових зерен робусти – гіркий, гострий, навіть, можна сказати, грубий. Кава з цих зерен виходить таким через особливості сорту, а ще тому, що вони дуже багаті кофеїном. Цю особливість часто використовують для додання сорту кави особливої міцності.
Відмінності між арабікою і робустой дуже помітні. У його зернах, в порівнянні з арабікою, майже в два рази більше кофеїну, амінокислот і хлорогенова кислота. Хлорогенова кислота додає до смаку робусти терпку ноту. У арабіки на 60% більше різних масел. Ароматичні леткі сполуки, які утворюються в процесі обсмажування, розчиняються в оліях, які виступають на поверхню зерна. При приготуванні напою вони вивільняються і беруть участь у формуванні яскравого аромату і смаку.
Зелені зерна робусти піддають спеціальній обробці, щоб пом’якшити терпкий смак і гіркоту. У великих господарствах ведеться селекційна робота з виведення нових сортів із зменшеною кількістю кофеїну і поліпшенням смакових якостей.
В основному робусту застосовують для виготовлення комерційних кавових сумішей і розчинної кави.
Смакові характеристики Сорти Смак кави із зерен відрізняється від арабіки: якщо смак арабіки м’який, ніжний, то напій з робусти більш грубий, гострий; якщо арабіка ледь помітно, кислить, то в робусті відчувається гіркота; нарешті, звично маслянистий напій з арабіки виходить більш насиченим і ароматним, ніж рідкий з робусти.
Однак, є у цього кавового сорту особливість, що стала причиною появи певної кількості любителів даного сорту кави, – в ньому міститься багато кофеїну (від 1% до 2,5%): 100 мл кави з його зерен фактично містить так звану медичну дозу кофеїну.
Отже, особливості робусти: більший вміст кофеїну в зернах, ніж у арабіки; менш виражений аромат кавових зерен. Її зерна кави зазвичай використовуються в сумішах з арабіки.